Ajankohtaista
Pitkän ratikan koulutusajot alkavat 14.9. – matkustajia ei vielä oteta kyytiin
perjantaina, 11. syyskuuta 2026 klo 09.51
Tampereen ensimmäisen pitkän ratikan, Valman, kuljettajien koulutusajot alkavat maanantaina 14.9.2026. Koulutusajojen myötä pitkä ratikka näkyy kaupunkikuvassa myös päiväsaikaan.
Valmalle on tehty kesän aikana laajat testit, joilla on varmistettu sen yhteensopivuus ja turvallinen käyttö Tampereen raitiotiejärjestelmässä. Testivaiheen päätyttyä voidaan siirtyä kuljettajien koulutukseen.
Koulutusajoja tehdään pääsääntöisesti maanantaista torstaihin klo 4–22 noin seitsemän viikon ajan. Harjoittelun aikana ratikka liikennöi normaalisti reitillä ja pysähtyy kaikille pysäkeille, mutta matkustajia ei vielä oteta kyytiin.
Koulutusajojen tavoitteena on varmistaa, että kuljettajat saavat kokemusta pitkän ratikan ajamisesta mahdollisimman todellisissa liikennetilanteissa muun liikenteen joukossa.
Tavoitteena on aloittaa matkustajaliikenne pidennetyllä vaunulla vuoden lopulla.
Pitkät ratikat tuovat lisää tilaa matkustajille. Valman lisäksi nykyisiä ratikoita pidennetään vaiheittain uusilla lisämoduuleilla. Lisäksi Tampereen Raitiotie Oy on tehnyt lisätilauksen seitsemästä täysin uudesta pitkästä raitiovaunusta.
Tavoitteena on, että Pirkkala–Linnainmaa-raitiotien ensimmäisen osan liikennöinnin alkaessa elokuussa 2028 Tampereella on 19 pidennettyä raitiovaunua ja 16 lyhyempää raitiovaunua.